NA ANTENIE: GDYBYS KOCHAL HEJ/BREAKOUT

Chcą zmiany kuratora Malty. Dlaczego?

Publikacja: 24.03.2017 g.09:04  Aktualizacja: 24.03.2017 g.10:06 Jacek Butlewski
Już tysiąc podpisów zebrano pod petycją przeciwko reżyserowi spektaklu "Klątwa", który ma być kuratorem tegorocznego festiwalu Malta.
protest klątwa
Fot.

Podpisujący się pod petycją nie chcą by Chorwat Oliver Frljić i jego twórczość obrażała czyjekolwiek uczucia.

Jeden z inicjatorów protestu - Piotr Barełkowski mówi, że celem petycji jest zmiana kuratora Malty lub cofnięcia dotacji na festiwal. - W petycji zwracamy się do prezydenta Poznania. Uważamy, że festiwal nie powinien być prowadzony przez osobę o takiej reputacji i przeszłości "artystycznej', bo przecież dokonania reżysera "Klątwy" trudno nazwać sztuką. Obecność tego reżysera może obrażać poznaniaków - powiedział Radiu Merkury.

Inicjatorzy petycji dalej będą zbierać podpisy. W sobotę o 12:00 na placu Wolności organizują kolejny protest przeciwko reżyserowi "Klątwy".

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie w Biurze Festiwalu Malta. Na razie bezskutecznie. Czekamy na komentarz rzecznika.  

___

Piotr Barełkowski był w piątek gościem porannej rozmowy Radia Merkury. Jego zdaniem Poznania nie stać na marnotrawienie dorobku Malty poprzez promowanie postaci i  dzieł, które nie niosą jakiejkolwiek wartości artystycznej poza obrażaniem i chęcią wywoływania szoku za wszelką cenę.

"Nasze miasto od jakiegoś czasu podupada w sensie artystycznym - zabrakło Transatlantyku, zabrakło wielu wydarzeń o charakterze ogólnopolskim, które kiedyś były nasza chlubą  i naszym oknem na świat. Czy naprawdę mamy jeszcze stracić Maltę?” – pytał Barełkowski. (cała rozmowa poniżej)

Jacek Butlewski Jacek Butlewski
http://radiopoznan.fm/n/iYGSOg
KOMENTARZE 9
Ewa 25.03.2017 godz. 07:10
Do igo. Należy " popierać" na przykład zespół Ogień z Kościana, który zajął pierwsze miejsce na liście przebojów prezia, bo przecież nie słuchaczy. Przy czym nic do ZESPOŁU nie mam, ale żeby tak ....... To jest ciężko nie w porządku również wobec nich.
igo. 25.03.2017 godz. 04:07
Protest należy poprzeć! A zamiast wpierać tego chorwackiego wypierdka popierać naszych rodzimych artystów!
igo. 25.03.2017 godz. 03:58
Naprawdę wierzycie w to, że "klątwa" to sztuka!? a Frljić to artysta!? Niebywałe! Jak można tak ignorować własną kulturę by honorować jakiegoś chorwackiego cwaniaka stanowiskiem kuratora "Malty"!? Co za nędza!
Marcin 24.03.2017 godz. 20:42
Dlaczego? Bo są zasciankowymi nieukami bez elementarnej wiedzy o współczesnych nurtach w teatrze. Koniec tematu.
Wiesław 22.03.2017 godz. 17:09
Ewo, może napiszesz co Ci nie pasuje w mojej interpretacji art.25 pkt.3?
A może lepiej napisz jak Ty go interpretujesz skoro uważasz inaczej. Przytocz jakieś logiczne, jasne i oczywiste argumenty a nie tylko bezzasadne i niczym nie umotywowane subiektywne oceny.
Oczywiście, że nie tylko ja jestem obywatelem tego kraju. Wskazany art. 25 dotyczy wszystkich obywateli RP i każdy ma obowiązek się do niego zastosować jak i możliwość z niego skorzystać - Ty też. Szukasz dziury w całym, ale tam jej nie znajdziesz. Jak już pisałem Konstytucja daje Ci pewne prawa ale również wprowadza ograniczenia i obowiązki. Konstytucji nie można traktować wybiórczo. A właśnie w ten sposób przez 8 lat Konstytucję traktowało PO/PSL.

Co do agresji, to odsyłam Ciebie do Twojego pierwszego wpisu, tam bez wątpienia ją znajdziesz. Masz rację, żal!
Ps. Życzę miłego dnia, żebyś nie powiedziała że jestem nie miły.
Ewa 22.03.2017 godz. 16:25
Wiesławie! Przeczytaj dokładnie art. 25 który cytujesz, nie tylko Ty jesteś obywatelem tego kraju.
Choć zapewne wydaje się Tobie że jesteś najważniejszy, skąd tyle agresji w Tobie, przypisujesz ludziom to co byś chciał przypisać. Żal mi Cię
Wiesław 22.03.2017 godz. 15:25
Ewa, sama jesteś ignorantką na dodatek pozbawioną tolerancji, nie znającą przywilejów jakie obywatelom daje Konstytucja RP. Konstytucja to prawa ale i obowiązki.

Art.25pkt.3 Konstytucji RP
Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego.

Po pierwsze, festiwal Malta jest przedsięwzięciem plenerowym gdzie już z samej zasady takie "spektakle" ewidentnie naruszają prawo do poszanowania religii, gdyż publiczne obrażanie ludzi i ich wierzeń jest prawnie zakazane. Ale również zamknięte spektakle na terytorium RP, które naruszają Art.25 pkt.3 są zakazane!
Po drugie, festiwal dofinansowywany jest z funduszy miejskich/państwowych co również narusza Konstytucję RP we wskazanym artykule, ponieważ takimi spektaklami łamie się prawo do poszanowania religii, dobra człowieka i dobra wspólnego.

Reasumując; masz prawo np. bić czołem do kamienia na drodze jeśli masz ochotę, ale nie wolno ci przy tym naśmiewać się, czy szydzić z innej wiary lub religii, która prawnie nie jest zakazana!

Czy coś jeszcze wyłuszczyć?
'cz'ytacz 22.03.2017 godz. 14:41
Z tego co pamiętam to fragmenty spektaklów widziałem
tylko w telewizji ,gdyż ów tajemniczość w plenerze
i na afiszach ,jest skrzętnie realizowana od bardzo dawna.

Osobliwie znając predyspozycje namaszczonych i świętoszkowatych synów i córek uznających się za
wyższą kastę w religii KKatolickiego .
Uważam że dochodzi do konfrontacji podobnych oblicz
i charakterów w walce o terytoria na których bywają
poślednie dusze (a skazane na czyściec? )
WALKA O DUSZE TRWA !.Przypoinając o tym że krok
w prawo albo w lewo ,to bagienko i utaplanie własnej
duszy w brudnej cuchnącej topieli !
Ewa 22.03.2017 godz. 13:46
A kto to jest pan Barełkowski, dlaczego wypowiada się za poznaniaków?
Niech mówi za siebie i za garstkę ignorantów którzy nawet nie widzieli Klątwy, a może widzieli? Niemożliwe bo wtedy by nie było petycji. :).

SERWIS INFORMACYJNY


GODZINY: 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00

@TWITTER