Publikacja: 25.06.2016 g.17:30  Aktualizacja: 27.06.2016 g.14:00
Polacy pokonali Szwajcarów 5:4 w rzutach karnych.
blaszczykowski lewandowski pol-szwaj - PZPN/Łączy nas piłka
/ Fot. PZPN/Łączy nas piłka

Gola dla Polski w 39 minucie strzelił Jakub Błaszczykowski, wyrównał Xherdan Shaqiri na 8 minut przed końcem regulaminowego czasu gry. Na Stade Geoffroy-Guichard w Saint-Etienne losy awansu rozstrzygnęły się w rzutach karnych. Biało-czerwoni wygrali 5:4 i po raz pierwszy awansowali do czołowej ósemki mistrzostw Europy.

W polskiej drużynie jedenastki wykorzystali wszyscy: Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Kamil Glik, Jakub Błaszczykowski i Grzegorz Krychowiak. Dla "Helwetów" trafiali Stephan Lichtsteiner, Xherdan Shaqiri, Fabian Schaer oraz Ricardo Rodriguez, zaś Granit Xhaka spudłował w drugiej serii strzałów.

Przebieg rzutów karnych:

0:1  - Lichtsteiner - gol  1:1  - Lewandowski - gol  1:1  - Xhaka - obok słupka 2:1  - Milik - gol  2:2  - Shaqiri - gol  3:2  - Glik - gol  3:3  - Schaer - gol  4:3  - Błaszczykowski - gol  4:4  - Rodriguez - gol  5:4  - Krychowiak - gol

Rywalem Polski w ćwierćfinale odbywających się we Francji piłkarskich mistrzostw Europy będzie Portugalia.  W Lens, w ostatnim sobotnim meczu 1/8 finału podopieczni Fernando Santosa po dogrywce pokonali Chorwację 1:0 (0:0, 0:0). Bramkę w 117. minucie zdobył Ricardo Quaresma.

30 lat czekaliśmy na mecz reprezentacji Polski w fazie pucharowej mistrzowskiego turnieju. Na mundialu w Meksyku w 1986 roku podopieczni Antoniego Piechniczka odpadli w 1/8 finału po porażce z Brazylią (0:4). Po wielu latach kolejnych klęsk wreszcie doczekaliśmy się drużyny, z którą liczyć musi się każdy zespół na świecie.

Po każdym meczu Polaków zapraszamy na antenę Merkurego. W dziennikarskim gronie mówimy o meczach z udziałem biało-czerwonych. Czekamy także na Państwa głosy - zarówno telefoniczne jak i internetowe. Swoje opinie można też wyrażać na naszym twitterowym profilu (oznaczając @MerkurySport) oraz w komentarzach pod tym artykułem. Najciekawsze będziemy cytować na antenie.

Dawid Cytrowski/szym/ada

KOMENTARZE 11
Rychu 26.06.2016 godz. 23:06
Witaj libero... Zauważyłeś pewnie, że się z pisania wycofałem. Jak się możesz domyślać miałem dość kopania się z koniem (czyli znoszenia humorów cenzora i jego bezpodstawnych lub często złośliwych kasowań).
Są jednak sprawy obok których trudno jest przejść milcząco i obojętnie, mając jednocześnie przy tem nadzieję, że Wielebny Cenzor okaże swą nieziemską łaskawość i tym razem zwyczajnie po ludzku odpuści.
Wiem libero, żę ZA TO CO ZARAZ NAPISZĘ znielubisz mnie bardzo lub ostro opieprzysz. Ale o.k. Wezmę to na klatę.
Jak pewnie zauważyłeś, ja od lat pisząc starałem się piętnować i udowodnić głupotę, podłość i inne przywary rodaków naszych. Przebił mnie tu red. T. Lis, który jakiś czas temu stwierdził, że Polacy nie są głupi, lecz... bardzo głupi.
Oto kolejny dowód.
Po 20 tu (lub więcej) latach nie oglądania – nie będąc pasjonatem tej dyscypliny – zafundowałem sobie wczoraj piłkę nożną. Obejrzałem końcówkę II giej poł., dogrywkę i karne. Mimo, żem laik, to to, co oglądałem świadczyło, że lepsi raczej byli Szwajcarzy (podobno Polacy byli dobrzy w I szej połowie, ale potem to już byli zmęczeni).
Tak np. chwalony polski bramkarz przy karnych, z uporem maniaka rzucał się w kierunku przeciwnym niż leciała piłka. Szwajcar z kolei rzucał się w kierunku odpowiednim, ale że jest kurduplem (jak na bramkarza), to piłek wyłapać nie mógł. Ale do diabła z tymi bramkarskimi rzutami. Przeraziła mnie – nie po raz pierwszy z resztą - głupota polskich kibiców, którzy z obłędem w ślepiach zachrypłymi głosami wyli, że Polska wygrała. Gdzie wygrała!!!???
Wg. mnie wcale nie!!! Polska weszła do ćwierć finału, bo Szwajcarzy mieli zwykłego pecha!!!.
Ich kumpel sierota nie trafił w bramkę. Ot, co. Gdyby trafił, to w kolejnych rzutach (raczej kopach) karnych bramkarz szwajcarski, rzucając się w kierunku piłki pewnie by którąś w końcu wyłapał. Polak rzucając się w kierunku przeciwnym miał raczej mniejsze szanse.
Przyznasz druhu, że w tej sytuacji wszelkie nieludzkie ryki o zwycięstwie świadczą o niewyobrażalnej wręcz bucie kibiców polskich. Buta jak wiadomo jest immanentną częścią składową głupoty, więc słowa Lisa i moje znalazły potwierdzenie. Do tej kibicowskiej głupoty, dochodziło jeszcze to ich (kibiców) przerażające wycie POLSKAAAAAA!!!!!!! BIAŁO CZERWONI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zauważ libero...Kilka drących się mord i jednocześnie kilkanaście muzycznych tonacji!!!
Obłęd i trudny do ogarnięcia koszmar. I to w radiowych, jak i telewizyjnych stacjach! Myślałem, że oszaleję.
Na szczęście w mojej lodówce była cisza, warzywa i spokój. Plus kefir.

p.s.Mam nadzieję, że tym razem netykiety nie naruszyłem, jak i niczyich uczuć patriotyczno-religijnych nie uraziłem także..
A jeśli już mimowolnie to popełniłem, to z najwyższą pokorą wszystkich urażonych przepraszam i o wybaczenie proszę.
Nie katolickie. Ot takie zwykłe i ludzkie.
O PORANKU 26.06.2016 godz. 10:18
Ufff, już emocje opadły, ale był zenith. Cieszy się Polska, wszyscy bez wyjątku, bez podziałów cieszą się tym samym uśmiechem. Nic tak jak nasza reprezentacja nie zbratała Polaków i za to Brawo! Martwi, że zawodzi Milik, gdyby trafił było by pewnie po meczu, ale nie było by tego wspólnego zbratania o którym wspomniałem. Czekamy na czwartek i pojedynek CR7 z RL9.
libero 25.06.2016 godz. 22:05
@Łukasz
Dzięki Robertowi Lewandowskiemu wyszliśmy z grupy i jesteśmy w ćwierć finale !!!
POOOLSKAAA !!! BIAŁO CZERWONI !!!
Łukasz 25.06.2016 godz. 17:52
Widac ze nasza reklamowa gwiazdeczka potrafi tylko karne strzelac. Kolejny mecz przetruchtany przez Lewego. Przy losowaniu do karnych zero zmeczenia na jego twarzy...
Kajetan 25.06.2016 godz. 17:43
Stuprocentowa skuteczność!!! Co za mecz, co za dogrywka, co za karne!! Niezapomniane chwile!!!
Artur 25.06.2016 godz. 17:33
No i mamy karne... nie zawiedźcie nas!
werka 25.06.2016 godz. 17:23
Polakom jak zwykle najłatwiej wytykać błędy... zobaczcie jak dobrze fizycznie są przygotowani, jak świetnie rozkładają każdą akcję taktycznie! Nadal trwa ciężki mecz z wcale niełatwym przeciwnikiem i może nic nie strzelili ale też nie pozwolili strzelić do naszej bramki!
dominika 25.06.2016 godz. 17:13
Krychowiak dyryguje jakby chciał się wbić na miejsce Lewego! Chociaż może to i lepiej, bo Lewandowski ostatnio zalicza bardzo duży spadek
3p 25.06.2016 godz. 17:06
Biało-czerwoni trochę za długo kołyszą się pod bramką przeciwnika, brakuje szybszych akcji. Szwajcarzy mieli pełno okazji, żeby przy kryzysowych sytuacjach odbudować obronę.
adam 25.06.2016 godz. 17:03
Fabiański moim zdaniem po raz kolejny okazuje się najlepszym zawodnikiem meczu. Lewandowski się stara ale widać, że zalicza bardzo duży spadek formy.
libero 25.06.2016 godz. 10:44