NA ANTENIE: Luz blues
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Podwyżka opłat za śmieci w Lesznie i okolicach! Wzrost o jedną trzecią

Publikacja: 14.05.2026 g.12:03  Aktualizacja: 14.05.2026 g.14:46 Bartłomiej Klupś
Leszno
Duża podwyżka opłat za śmieci w samorządach należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (KZGRL). Mieszkańcy zapłacą 45 złotych miesięcznie od osoby zamiast dotychczasowych 33 złotych.
Śmieciarki Konin - Michalina Maciaszek - Radio Poznań
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Michalina Maciaszek (Radio Poznań)

Spis treści:

    Podwyżka dotknie mieszkańców 19 zrzeszonych samorządów. Uchwałę podjęto w czwartek. 

    Prezes KZGRL Eugeniusz Karpiński podkreśla, że obecne opłaty obowiązują od ponad czterech lat, a w tym czasie znacząco wzrosły koszty funkcjonowania systemu. Zwraca też uwagę, że płaca minimalna netto zwiększyła się o ponad 51 procent, emerytury o blisko 48 procent, a skumulowana inflacja w tym okresie wyniosła około 37 procent. W jego ocenie te wskaźniki pokazują skalę wzrostu kosztów, które samorządy muszą uwzględniać w systemie gospodarki odpadami.

    Ta podwyżka nie wynika tylko ze zmiany cen, tylko blisko w połowie za tego, że wytwarzamy więcej odpadów. Nawet gdyby utrzymać te same stawki, które płacimy przedsiębiorcom za odbiór i zagospodarowanie odpadów, te stawki musiałyby iść w górę

    – mówi Eugeniusz Karpiński.

    Osoby kompostujące bioodpady zapłacą 40 złotych, a opłata za brak segregacji wzrośnie do 90 złotych.

    Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 lipca, po publikacji uchwały w dzienniku urzędowym.

    https://radiopoznan.fm/n/HhNqPt
    KOMENTARZE 0