Odsunąć polowania od domów – przekonują Zieloni. Jest projekt ustawy
Podwyżka dotknie mieszkańców 19 zrzeszonych samorządów. Uchwałę podjęto w czwartek.
Prezes KZGRL Eugeniusz Karpiński podkreśla, że obecne opłaty obowiązują od ponad czterech lat, a w tym czasie znacząco wzrosły koszty funkcjonowania systemu. Zwraca też uwagę, że płaca minimalna netto zwiększyła się o ponad 51 procent, emerytury o blisko 48 procent, a skumulowana inflacja w tym okresie wyniosła około 37 procent. W jego ocenie te wskaźniki pokazują skalę wzrostu kosztów, które samorządy muszą uwzględniać w systemie gospodarki odpadami.
Ta podwyżka nie wynika tylko ze zmiany cen, tylko blisko w połowie za tego, że wytwarzamy więcej odpadów. Nawet gdyby utrzymać te same stawki, które płacimy przedsiębiorcom za odbiór i zagospodarowanie odpadów, te stawki musiałyby iść w górę
– mówi Eugeniusz Karpiński.
Osoby kompostujące bioodpady zapłacą 40 złotych, a opłata za brak segregacji wzrośnie do 90 złotych.
Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 lipca, po publikacji uchwały w dzienniku urzędowym.