NA ANTENIE: Informacje sportowe
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Procesja z relikwiami i nocne czuwanie. Wyjątkowe święto w Gnieźnie już trwa

Publikacja: 25.04.2026 g.21:40  Aktualizacja: 26.04.2026 g.09:04 Rafał Muniak
Gniezno
Wieczornymi nieszporami w katedrze w Gnieźnie rozpoczął się tradycyjny odpust ku czci św. Wojciecha, patrona Gniezna i Polski. To najważniejsze święto archidiecezji gnieźnieńskiej.
katedra gniezno gnieźnieńska katedra - Michał Sobkowiak - Radio Poznań
Fot. Michał Sobkowiak (Radio Poznań)

Spis treści:

    "Dziś, gdy Europa szuka miejsc i postaci, w których spotykała się w ciągu dziejów, to św. Wojciech jest odkrywany jako wielki budowniczy pokoju" - mówił w homilii biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk.

    Przyszedł i przyniósł nam pokój budowany z Ewangelią w ręku. Tylko taki pokój może zjednoczyć na trwałe ludzi, narody i kontynenty. Trudził się skutecznie dla przetarcia szlaków zjednoczenia Europy w oparciu o to podstawowe źródło czyli wiarę.

    - powiedział bp Włodarczyk.

    Po nieszporach tradycyjnie z katedry wyszła procesja, w której niesiono relikwie św. Wojciecha i innych świętych przywiezione z całej Polski. Uczestnicy przeszli przez starówkę do pobliskiego kościoła św. Michała gdzie przy relikwiach odbędzie się całonocne czuwanie. 

    W niedzielny poranek (od 9.15) w drugiej procesji relikwie znów zostaną przeniesione do katedry, gdzie odbędzie się suma odpustowa - kulminacyjny punkt uroczystości świętowojciechowych.

    https://radiopoznan.fm/n/EKy77h
    KOMENTARZE 0