NA ANTENIE: SPRING SUMMER FEELING/JILL SCOTT
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Używane tramwaje z Niemiec. Prezes MPK mówi o nagonce

Publikacja: 21.05.2026 g.14:12  Aktualizacja: 21.05.2026 g.16:54 Adam Michalkiewicz
Poznań
Prezes poznańskiego MPK broni decyzji o zakupie używanych tramwajów z niemieckiego Bonn. Krzysztof Dostatni był w czwartek gościem Radia Poznań.
tramwaj bonn - Wojtek Wardejn - Radio Poznań
Fot. Wojtek Wardejn (Radio Poznań)

Spis treści:

    Zdaniem prezesa MPK pojazdy z Niemiec nie psują się częściej niż inne tramwaje, które jeżdżą po Poznaniu. Krzysztof Dostatni mówił dziś w Radiu Poznań o nagonce i wykorzystywaniu tematu tramwajów do walki politycznej.

    Mamy na to dowody, że wiele z tych komentarzy jest pisanych przez fejkowe konta. To konta hodowane na potrzeby właśnie takiej walki politycznej i absolutnie nie mają nic wspólnego z merytoryką. Te wypowiedzi mają pewne słowa klucze, które nakręcają kolejne wypowiedzi

    – podkreślał Krzysztof Dostatni.

    Czytaj: Dziesięć przyjechało, jeden na trasie. Co się dzieje z tramwajami z Bonn?

    Poznańskie MPK na razie dostosowało dwa używane tramwaje z Niemiec. W czwartek rano oba stały w zajezdniach. Jeden z nich wczoraj miał awarię drzwi. "Przepalił się silnik maszyny drzwiowej. Awaria mechaniczna, która może się zdarzyć w każdym innym pojeździe" – stwierdził na naszej antenie Krzysztof Dostatni. Drugi tramwaj kilkukrotnie miał problem z wyłączaniem się przetwornicy. "To jest urządzenie, które przetwarza wysokie napięcie na niskie do obsługi urządzeń pokładowych w tramwaju" – mówił prezes MPK. 

    Niemcy tego problemu nie mieli. Ten problem wystąpił u nas. Mam dzisiaj informację od moich służb technicznych, że z dużym prawdopobieństwem doszliśmy, że przyczyną była kwestia wymiana jednego stycznika. Błaha przyczyna tak jak myślałem

    – dodał Krzysztof Dostatni.

    Według prezesa jeszcze w czwartek po południu jeden z tych tramwajów wyjedzie na ulice.

    Do Poznania dotarło na razie 14 używanych tramwajów wycofywanych przez niemieckie Bonn. Pojazdy mają ponad 30 lat. Mają zastąpić w Poznaniu tramwaje wysokopodłgoowe.

    Pracownicy MPK dostosowują trzeci tramwaj do warunków poznańskich. Prezes MPK uważa, że kolejne pojazdy będą na ulicach Poznania pojawiać się szybciej. Ma to być możliwe po podpisaniu umowy z zewnętrzną firmą, która zajmie się częścią pojazdów.

    https://radiopoznan.fm/n/PqOaYO
    KOMENTARZE 2
    Poznaniak 22.05.2026 godz. 10:29
    Standardowo, jak ktoś nas krytykuje to od razu hejt, fejkowe konta. Co będzie następne, Putin i ruskie onuce? Mogłby ktoś chociaż przyznać że zakup jednak nie okazał się taki genialny jak próbowali nam wszystkim wmówić.
    Jan 21.05.2026 godz. 19:33
    Mimo, że wciąż kibucję, aby długofalowo ten zakup okazał się sukcesem, to moim zdaniem opowieści o fejkowych kontach krytykujących zakup są zwyczajnie śmieszne. Najlepszą odpowiedzią na krytykę będa wyjazdy tych tramwajów na miasto. A prezes MPK sam wystawia się na krytykę, bo mimo jego obietnicy złożonej w południe, żaden z tych tramwajów nie wyjechał dzisiaj na miasto...