NA ANTENIE: GIVE ME THE NIGHT (RADIO EDIT)/GEORGE BENSON

Lech przegrywa. Warta spada. Czy mogło być gorzej?

Publikacja: 25.05.2024 g.07:10  Aktualizacja: 26.05.2024 g.11:02 PAP
Piłkarze Jagiellonii Białystok pokonali w ostatniej kolejce ekstraklasy Wartę Poznań 3:0 i po raz pierwszy zostali mistrzem Polski. Drużyna gości spadła do 1. ligi, gdyż została wyprzedzona przez Koronę Kielce, która w sobotę wygrała w Poznaniu z Lechem 2:1.
mid-24525505 - Jakub Kaczmarczyk - PAP

Poza ŁKS Łódź i Ruchem Chorzów, najwyższą klasę opuściła Warta, która zakończyła sezon z dorobkiem 37 punktów. Jeden więcej wywalczyła Korona, która w ostatniej kolejce wygrała w Poznaniu z Lechem 2:1. Kielczanie w dwóch ostatnich kolejkach sięgnęli po komplet punktów, a Warta - pod wodzą odchodzącego z klubu Dawida Szulczka - nie powiększyła dorobku.

W Poznaniu - przy sarkastycznych przyśpiewkach fanów Lecha, którzy intonowali wakacyjne hity, lepiej zaczęli goście, ale długo grali nieskutecznie. To się zemściło i krótko przed przerwą Szwed Mikael Ishak dał prowadzenie "Kolejorzowi". Przełomowym momentem spotkania była czerwona kartką, jaką za faul ujrzał w 53. minucie Filip Marchwiński. Grając w liczebnej przewadze Korona uzyskała dwa gole - w 56. i 65. minucie do siatki Lecha piłkę posłał Białorusin Jewgienij Szykawka.

W końcówce było nerwowo, sędzia pokazał sporo żółtych kartek, ale wynik już się nie zmienił, co oznacza, że Lech, który w ostatnich pięciu kolejkach wywalczył tylko dwa punkty, pośrednio "spuścił" z ligi Wartę.

Trener Mariusz Rumak powiedział po meczu:

Nie potrafię tak prosto odpowiedzieć na pytanie, co się działo. Myślę, że kluczem jest pewność siebie. Dziękując im w szatni powiedziałem, żeby nie zapominali, że potrafią tworzyć wielkie widowiska i wygrywać mecze. Zdobywali mistrzostwo Polski, grali w Lidze Konferencji z wielkimi zespołami. Ale ta runda i ten mecz pokazały, że to nie są roboty. Wszystko zaczyna się w głowie i kończy się w głowie i myślę, że tak ta runda wyglądała.

Lech zakończył sezon ostatecznie dopiero na piątej pozycji, a jego porażka z Koroną dodatkowo przypieczętowała los poznańskiej Warty.

Warta, która w latach 1929 i 1947 była mistrzem kraju, występowała teraz w ekstraklasie przez cztery sezony, od 2020 roku. Rywali podejmowała cały czas w Grodzisku Wlkp., gdyż jej obiekt nie spełnia wymogów licencyjnych PZPN. W kolejnych rozgrywkach "Zieloni" mieli przenieść się na stadion miejski przy ul. Bułgarskiej, z którego na co dzień korzysta... Lech.