"Saga Sigrun" i "Ja jestem Halderd" miały swoją premierę kilkanaście lat temu, ale Elżbieta Cherezińska zdecydowała się na nowe wydanie dwóch powieści w ramach "Północnej drogi" - są one odświeżone i przeszły autorską redakcją. Być może miłośnicy pióra tej autorki w niektórych momentach będą zaskoczeni? Książkę zaprezentowało wydawnictwo ZYSK i S-KA.
"Wieczorem, gdy przy ogniu siedzą wszyscy, Einar opowiada, jak Harald, król Dunów, przyjmował chrzest. Jak wcześniej się wahał, pytał o radę wróżbitów, swoich ludzi, wodzów. Wszyscy mówili: który bóg jest silniejszy?"... Co było dalej - to już zostawię czytelnikom, ale właśnie takie opowieści wciągają nas do skandynawskiego świata.
Są tu i ludzkie emocje, i wielkie bitwy, miłość, władza, rodzina, kobiety, polityka i wiele emocji, które możemy odnosić także do współczesności. Mimo, że te historie nakreślone przez Cherezińską rozgrywają się w X i XI stuleciu. To czas, w którym na te ziemie dociera chrześcijaństwo.
Elżbieta Cherezińska to uznana autorka powieści historycznych. Ma silne związki z Wielkopolską, stąd przecież pochodzi, ale też bywa często w Radiu Poznań. W 2012 roku nasza rozgłośnia wyprodukowała słuchowisko na podstawie znakomitej "Korony śniegu i krwi"... Reżyserem był wtedy śp. Robert Mirzyński.