NA ANTENIE: TU I TERAZ/21 GRAM
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Majster jest nasz! Lech wygrywa z Radomiakiem

Publikacja: 16.05.2026 g.07:29  Aktualizacja: 18.05.2026 g.12:14 Dawid Cytrowski / Grzegorz Hałasik / Julian Kozanecki
Poznań
Lech Poznań po raz 10. piłkarskim mistrzem Polski. W sobotę Kolejorz pokonał w Radomiu miejscowego Radomiaka 3:1 i na kolejkę przed końcem sezonu mógł świętować tytuł.
lech poznań bułgarska mistrz feta - Maciej Trzciński - Radio Poznań
Fot. Maciej Trzciński (Radio Poznań)

Spis treści:

    Poznaniacy źle rozpoczęli to spotkanie, w 8. minucie gospodarzy wyprowadził na prowadzenie Jan Grzesik. Później jednak Lech przejął kontrolę, a bramki na wagę mistrzostwa zdobyli Mikael Ishak, Luis Palma i Patrik Wålemark

    - Trzeba było być przygotowanym na trudną przeprawę - mówił w rozmowie z dziennikarzami pomocnik Filip Jagiełło.

    Wiedzieliśmy, że będzie ciężko. Na miejscu Radomiaka też byśmy nie chcieli, żeby przeciwnik świętował na ich stadionie. W dodatku oni żegnali swoją legendę. Źle weszliśmy w mecz, ale myślę, że potem się rozkręcaliśmy i zasłużenie wygraliśmy

    - dodał Jagiełło.

    Kibice, piłkarze i władze klubu świętowanie rozpoczęły już na stadionie w Radomiu.

    Trzeba było swoje przecierpieć dzisiaj w tym meczu, natomiast jesteśmy mistrzem, obroniliśmy mistrzostwo i nie jest przypadek. Każde mistrzostwo smakuje po swojemu. No jest to nasze trzecie mistrzostwo w ciągu pięciu lat i z tego jesteśmy dumni

    - mówił prezes i właściciel Lecha Piotr Rutkowski.

    Tuż po ostatnim gwizdku sympatycy Lecha Poznań ruszyli pod stadion przy Bułgarskiej w Poznaniu fetować drugi tytuł Mistrza Polski z rzędu.

    Gdy na boisku wszystko już było przesądzone, kibice Kolejorza zgromadzili się przed stadionem, by wspólnie śpiewać, świętować mistrzostwo i czekać na powrót piłkarzy.

    "To duma być kibicem Lecha" - mówili kibice. 

    - To niesamowite uczucie dla nas, byłyśmy rok temu, jesteśmy teraz, to jest po prostu wzruszające, jesteśmy dumne.
    - To stabilna drużyna, idzie ciągle do przodu, ciągle się rozwija.
    - Świetne uczucie, ciężko opisać to słowami.

    Dla Kolejorza to dziesiąty tytuł mistrzowski w historii. 

     

    Złota gwiazdka dla Lecha

    Zdobyte w sobotni wieczór dziesiąte w historii mistrzostwo Polski piłkarzy Lecha Poznań oznacza złotą gwiazdkę. Od kolejnego sezonu klub będzie mógł ją umieszczać nad herbem, m.in. na koszulkach piłkarzy.

    Do tej pory Lech mógł się szczycić srebrną gwiazdką, która przysługuje klubom z co najmniej pięcioma tytułami. Z kolei biała gwiazdka oznacza od jednego do czterech mistrzostw Polski. Taką na koszulkach piłkarzy może umieszczać m.in. poznańska Warta, dwukrotny mistrz Polski.

    Lech jest piątym klubem w Polsce ze złotą gwiazdką. Więcej tytułów mają Legia Warszawa – 15, Ruch Chorzów i Górnik Zabrze po 14 oraz Wisła Kraków – 13.

    Pierwsze mistrzostwo Polski Lech wywalczył w 1983 roku, wygrywając ostatni mecz w Zabrzu z Górnikiem 2:0, po dwóch golach Janusza Kupcewicza. Rok później drużyna trenera Wojciecha Łazarka obroniła tytuł, walcząc do końca z wielkim wówczas Widzewem. W 1990 roku trzecie mistrzostwo, fetowane na stadionie Legii w Warszawie, bo tam Lech zremisował 1:1 w ostatniej kolejce. W 1992 roku to już była dominacja Kolejorza i tytuł zdobyty na trzy kolejki przed końcem sezonu w Stalowej Woli.

    W kolejnym sezonie Lech został mistrzem dopiero kilka tygodni po zakończeniu rozgrywek, gdy PZPN anulował punkty Legii i ŁKS-u, jako zdobyte nieuczciwie. Następnie długie 17 lat czekania i w 2010 roku po mistrzostwo sięgnął zespół z Robertem Lewandowskim w składzie. W 2015 i w 2022 roku tytuły to dzieła trenera Macieja Skorży. Rok temu był to już zespół Nielsa Frederiksena. 

    W ostatniej kolejce sezonu Lech zmierzy się za tydzień przy Bułgarskiej z Wisłą Płock.

    ZOBACZ ZDJĘCIA:

    https://radiopoznan.fm/n/AcQfNI
    KOMENTARZE 1
    stary kibol 17.05.2026 godz. 06:35
    Mistrz,Mistrz-KOLEJORZ.