NA ANTENIE: Rozmowy po zachodzie
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Faktury VAT miały kryć łapówki. Kolejne zatrzymania ws. afery korupcyjnej w ZDM [AKTUALIZACJA]

Publikacja: 17.04.2026 g.09:35  Aktualizacja: 17.04.2026 g.15:26 Magdalena Konieczna
Poznań
Kolejnych 11 osób zatrzymali agencji CBA w sprawie afery korupcyjnej w Zarządzie Dróg Miejskich w Poznaniu. To między innymi przedstawiciele firm: deweloperskiej i projektowej, którzy – jak ustalili śledczy – wręczali łapówki byłemu naczelnikiem ZDM Adamowi A., który cały czas przebywa w areszcie.
CBA - zatrzymanie podejrzanych - CBA
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. (CBA)

Spis treści:

    Podejrzany miał przyjąć około 400 tysięcy złotych. Według śledczych zatrzymane osoby przyjmowały i wręczały korzyści majątkowe osobom zatrudnionym w jednostkach Urzędu Miasta Poznania.

    Wśród zatrzymanych jest także pracownik biura Miejskiego Inżynieria Ruchu oraz przedsiębiorca, który wystawiał fikcyjne faktury VAT. Miały one ukryć fakt wręczania łapówek urzędnikowi ZDM. Pieniądze pochodziły od przedstawicieli branży deweloperskiej – ustalili śledczy.

    Wręczanie korzyści miały na celu ułatwienie realizacji inwestycji budowlanych na terenie Poznania, w szczególności w zakresie uzyskiwania wymaganych decyzji, uzgodnień i pozwoleń administracyjnych

    – mówi Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Krajowej.

    Wsdług śledczych zatrzymany teraz miejski urzędnik nie przyjmował łapówek, ich część przekazywał mu Adam A.

    Po dokonaniu płatności przez przedstawiciela firmy deweloperskiej środki trafiały do podejrzanego Adama A., który zatrzymywał większość pieniędzy, a niewielką kwotę przekazywał temu zatrzymanemu w ostatniej realizacji urzędnikowi

    – dodaje prokurator Calów-Jaszewska.

    Agenci weszli do prawie 30 miejsc na terenie Warszawy, Poznania, Zielonej Góry, Wrocławia i Białegostoku. Funkcjonariusze zabezpieczyli obszerną dokumentację, urządzenia elektroniczne, gotówkę, środki odurzające, nielegalnie posiadaną broń i amunicję oraz fikcyjne faktury VAT.

    Zatrzymani usłyszeli zarzuty korupcyjne. Mają zakaz kontaktowania się z określonymi osobami oraz dozór policji. Musieli też wpłacić poręczenia majątkowe. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

    Zdjęcie Magdalena Konieczna Magdalena Konieczna

    Na co dzień pyta Wielkopolan, jak się czują, bo na antenie Radia Poznań zajmuje się zdrowiem i tematami medycznymi. Z mikrofonem towarzyszy pacjentom i lekarzom. Informuje o nowinkach w służbie zdrowia, nowoczesnych terapiach i nowych inwestycjach w wielkopolskiej służbie zdrowia. Jest współautorką programu medycznego "Na Zdrowie" i "Klubu Starszaka", bo także sprawy starszych mieszkańców są dla niej ważne. Często można ją spotkać w sądzie, bo śledzi najważniejsze procesy sądowe. Jest także tam, gdzie tętni targowe życie Poznania, czyli na poznańskich targach.

    https://radiopoznan.fm/n/1xklsk
    KOMENTARZE 0