NA ANTENIE: Strona B
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Młodzi nie chcą studiować, czas na "Dziewczyny do ścisłych"

Publikacja: 21.04.2026 g.11:55  Aktualizacja: 21.04.2026 g.12:32 Julian Kozanecki
Poznań
Matematyka, chemia, fizyka to kierunki coraz rzadziej wybierane przez studentów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Władze uczelni zaczęły kampanię informacyjną "Dziewczyny do ścisłych", promującą te kierunki wśród młodych kobiet.
dziewczyny do ścisłych - Wojtek Wardejn - Radio Poznań
Fot. Wojtek Wardejn (Radio Poznań)

Spis treści:

    Niż demograficzny spowodował, że studentów jest mniej, a najbardziej cierpią na tym kierunki, które i w czasach wysokiej dzietności nie były szczególnie lubiane przez młodzież.

    "Nasz problem wynika z niskiej atrakcyjności, a ona spowodowana jest brakiem informacji na temat oferty" – powiedział Radiu Poznań prodziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

    Generalnie studentów jest mniej z dwóch powodów: pierwszym jest niż demograficzny, drugim fakt, że coraz mniej osób decyduje się na studia

    – podkreślił dr hab. Jakub Grajewski.

    Braki na niektórych kierunkach wynikają także z pragmatycznego podejścia studentów. Wybierają kierunki, kierując się nie zainteresowaniami, a pracą i możliwościami zarobkowymi w przyszłości. "Wiele moich koleżanek z klasy tak postąpiło" – mówiła Agnieszka, studentka V roku chemii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

    Może to presja społeczna? To że trzeba wybierać studia pod kątem przyszłej pracy. Moim pierwszym wyborem była chemia, ale moje koleżanki z klasy biologiczno-chemicznej w większości poszły na uniwersytet medyczny

    – powiedziała Agnieszka.

    W projekt "Dziewczyny do ścisłych" zaangażowana jest także Politechnika Poznańska.

    https://radiopoznan.fm/n/qQkQde
    KOMENTARZE 1
    Alladyn 21.04.2026 godz. 14:57
    Moim zdaniem korelacja pomiędzy % studiujących dziewczyn , a niżem demograficznym jest oczywista .Jeśli nasi rządzący tego nie widzą to nie powinni rządzić naszym krajem . Proszę zobaczyć co się w Indiach dzieje : co czwarta dziewczyna kończy swoją przygodę ze szkołą na etapie szkoły podstawowej , mało która idzie na studia , a przyrost naturalny ? PETARDA !!! Ludność Indii to obecnie ponad 1,5 miliarda , więcej niż Chin , w Indiach rodzi się w ciągu roku ponad 50 000 000 ludzi ponad to co umiera , a więc więcej niż liczy cała Polska ... Więc pozwolę sobie zapytać naszych decydentów jakie wnioski z tego należy wyciągnąć ???