Przekazała, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na rozszerzenie grupy osób, które będą mogły wziąć udział w programie.
To jest bardzo dobra wiadomość dla naszego subregionu konińskiego, bo skorzystać będą mogli mieszkańcy. Ci, którzy nie są związani z sektorem górniczo-energetycznym. To jest szansa również dla młodych ludzi, poszukujących pracy, kończących tutaj studia i szukających tutaj dalszego życia w tym społeczeństwie
- powiedziała radna.
Dotychczas z oferty wsparcia w znalezieniu nowej pracy, założeniu własnej firmy lub spółdzielni socjalnej przede wszystkim mogli korzystać górnicy i energetycy, którzy w wyniku transformacji energetycznej stracili lub stracą zatrudnienie, a także ich rodziny. Po zmianach z programu będą mogli skorzystać mieszkańcy wschodniej Wielkopolski, którzy nie mieli nic wspólnego z tymi zakładami.
Radna sejmiku wojewódzkiego dodała, że teraz zbierze się Komitet Monitorujący, który podejmie decyzję, kiedy zmiana wejdzie w życie. Ma ona zostać wprowadzona jeszcze w tym roku.
Program "Droga do zatrudnienia po węglu" jest finansowany ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Pula środków nie została wykorzystana, stąd pomysł rozszerzenia programu na większą liczbę osób.
Problem leży w tym, że ta pula jest niewykorzystana nie z powodu tego, że nie ma zainteresowania przez górników i energetyków tym programem, ale że nie korzystają z całości możliwości tego dofinansowania, także z tego tytułu ta kwota pozostała do wykorzystania
- dodała radna sejmiku.
Katarzyna Rzepecka-Andrzejak ma nadzieję, że dzięki wprowadzonym zmianom w programie w regionie zmniejszy się stopa bezrobocia.