NA ANTENIE: GLORIA/LAURA BRANIGAN
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE

Na czym polega praca e-commerce managera?

Publikacja: 13.12.2023 g.20:12  Aktualizacja: 18.12.2023 g.20:15
Świat
Handel internetowy w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Mnóstwo osób na całym świecie wybiera zakupy w sieci zamiast stacjonarnych, a co za tym idzie – sklepy internetowe potrzebują coraz więcej pracowników. Właśnie z tego względu powstało stanowisko e-commerce managera. Czym zajmuje się on na co dzień? Przekonajmy się.
AdobeStock_332098464
Fot.

Kim jest e-commerce manager?

Można powiedzieć, że osoba na stanowisku e-commerce manager jest liderem, managerem zespołu zajmującego się handlem internetowym. Opracowuje dla firm wszelkie plany marketingowe, nadzoruje je i stale kontroluje, czy są prawidłowo realizowane. Odpowiada za całą platformę sprzedażową, za treści jakie się na niej pojawiają, za widoczność produktów, ich optymalizację i kontakt z klientem. E-commerce manager zarządza pracami całego zespołu, w skład którego wchodzą jeszcze: programiści, analitycy biznesowi, projektanci stron internetowych, specjaliści do spraw SEO i copywriterzy.

Jeśli szukasz pracy IT w Krakowie – zajrzyj na theprotocol.it!

Jakie zadania wykonuje e-commerce manager?

Do głównych obowiązków w zawodzie e-commerce managera należy nadzór oraz optymalizacja wszelkich procesów dotyczących handlu internetowego. Manager e-commerce stale współpracuje z innymi członkami zespołu, na przykład z programistami UX/UI i wraz z nimi analizuje rozwój witryny internetowej. Kolejnym istotnym zadaniem jest przeprowadzanie analiz rynkowych, w tym przypadku liczy się ścisła współpraca z analitykami biznesowymi. Analizy te pozwalają szczegółowo poznać konkretne grupy klientów oraz dostosowywać do nich odpowiednie produkty, a to z kolei przekłada się na zwiększenie sprzedaży i zysk dla firmy.

Na czym jeszcze polega praca e-commerce managera? Osoba na tym stanowisku zajmuje się szczegółowym planowaniem różnych planów rozwojowych, dotyczą one zarówno sprzedaży, jak i działań marketingowych. Stale aktualizuje oferty produktowe oraz poszukuje nowych rynków zbytu.

Jakie umiejętności potrzebne są w pracy e-commerce managera?

Praca e-commerce managera polega przede wszystkim na zarządzaniu zespołem, monitorowaniu rynku, planowaniu strategii oraz kontrolowaniu budżetu firmy. Jakie umiejętności są potrzebne oraz jakie narzędzia warto znać, by wzorowo wywiązywać się z tych obowiązków? Przede wszystkim, e-commerce manager powinien doskonale rozumieć wszystkie tajniki całego procesu sprzedaży. Musi wykazywać się analitycznym myśleniem, by móc przewidywać skutki podjętych decyzji biznesowych. Powinien także znać zasady obsługi klienta oraz ich oczekiwania względem danego produktu. Branża e-commerce stale się rozwija, wprowadzane są nowe technologie i rozwiązania, dlatego e-commerce manager powinien wykazywać chęć do ciągłego poszerzania swojej wiedzy. Ważna jest też elastyczność. Istotna na tym stanowisku jest również odpowiednia komunikacja z pozostałymi członkami zespołu oraz zdolności przywódcze.

Jesteś zainteresowany pracą w Krakowie? Wejdź na Pracuj.pl!

Jakie narzędzia powinien znać e-commerce manager?

Skuteczna praca każdego e-commerce managera polega także na umiejętności wykorzystywania w praktyce narzędzi e-commerce. Jakich? W handlu internetowym istotne znaczenie ma działalność online, kampanie marketingowe, akcje promocyjne itd., zatem e-commerce manager powinien na poziomie zaawansowanym obsługiwać przede wszystkim Google Analitycs oraz Google Adds.

Podsumowanie

Praca e-commerce manager polega głównie na skutecznym prowadzeniu handlu internetowego, ciągłego monitorowania wymagań klientów i dostosowywania do nich ofert produktów. Praca ta wymaga sporego zaangażowania, znajomości nowoczesnych technik internetowych, jednak oferuje wiele ciekawych wyzwań i możliwości rozwoju. Handel internetowy bardzo dynamicznie się rozwija, zatem zapotrzebowanie na e-commerce managerów będzie coraz większe.

Chcesz obliczyć wysokość wynagrodzenia dziennego, tygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego? Skorzystaj z kalkulatora godzinowego.

KOMENTARZE 0