Na stanowisku zastąpił Andrzeja Porawskego, który kierował biurem przez 35 lat i niedawno zdecydował o przejściu na emeryturę.
Ryszard Grobelny, który był prezydentem Poznania przez 16 lat (1998-2014), zna struktury Związku Miast Polskich. W latach 2003–2015 sam pełnił funkcję prezesa tej organizacji.
O jego powołaniu zdecydował dziś zarząd Związku Miast Polskich, złożony z prezydentów i burmistrzów, któremu obecnie przewodniczy prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Delegatem Poznania w Związku Miast Polskich jest przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz.
Ryszard Grobelny po przegranych w 2014 roku wyborach z Jackiem Jaśkowiakiem zasiadał w sejmiku województwa. W kolejnej kadencji nie udało mu się zdobyć mandatu radnego w Poznaniu. Startował wtedy z listy Jarosława Pucka. W ostatnim czasie Ryszard Grobelny doradzał innym samorządowcom.