NA ANTENIE: Rozmowy po zachodzie
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Jak zarządzać populacją wilka? "On powinien być absolutnie chroniony"

Publikacja: 10.04.2026 g.19:21  Aktualizacja: 10.04.2026 g.17:25 Marek Wolski
Piła
W Pile o przyszłości wilków nie tylko w północnej Wielkopolsce rozmawiali uczestnicy konferencji naukowej, która miała również określić perspektywy ich współistnienia z ludźmi. Najważniejsze wnioski to: doprowadzenie do zmian w zakresie ochrony tych zwierząt oraz stworzenie strategii zarządzania populacją wilka.
konferencja wilki piła - Marek Wolski
Fot. Marek Wolski

Spis treści:

    - Dajmy szansę zarówno wilkom, bo ich ochrona jest oczywista i nikt jej potrzeby nie kwestionuje, ale również zwierzętom hodowlanym i naszym sąsiadom na spokojny i bezpieczny spacer w lesie – mówi uczestniczący w konferencji poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Głowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

    Tak jak procesem była odbudowa populacji, tak i procesem musi być w sposób prowadzenia i zarządzania tą populacją. Jestem przekonany, że nam się to po pierwsze uda, a po drugie, że jest coraz większe grono osób, które nas w tym po prostu wspierają

    – mówi poseł Piotr Głowski.

    Tu nie chodzi o to, że my nie chcemy wilka chronić. On powinien być absolutnie chroniony. Tylko jest pytanie: jak to robić? To znaczy jak doprowadzić do tego, że będzie zabezpieczony interes gatunku,  jego populacja, która będzie w dobrym stanie zachowania, a jednocześnie skala problemów, które wilki w wielu miejscach powodują będzie mniejsza.

    - wyjaśnia prof. dr hab. Henryk Okarma z Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

    Według niego w Polsce nie ma żadnego pomysłu, jak zarządzać populacją wilków i nie wiadomo, ile ich dokładnie jest. Prof. Okarma krytycznie ocenił dane Urzędu Statystycznego z ostatniego roku mówiące, że w Polsce jest 5110 wilków. Nazwał  je „kompletnie papierowymi i fikcyjnymi”. Według innych uczestników konferencji może być ich nawet 12 tysięcy.

    W Polsce wilk jest objęty ścisłą ochroną. Przed rokiem Komisja Europejska zmieniła poziom ochrony tych zwierząt w Unii Europejskiej ze „ściśle chronionego” na „chroniony”. Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie poparło tego wniosku.

    Zdjęcie Marek Wolski Marek Wolski

    Korespondent Radia Poznań na terenie powiatów czarnkowsko-trzcianeckiego, chodzieskiego, pilskiego i złotowskiego. Można go spotkać na wydarzeniach, którymi żyją mieszkańcy tej części Wielkopolski. Relacje z nich ukazują się w serwisach informacyjnych oraz programach kulturalnych, historycznych i sportowych.

    https://radiopoznan.fm/n/oRHH3G
    KOMENTARZE 0