Worki pełne butelek przed biurami poselskimi. Konfederacja uderza w system kaucyjny
Prezes Fundacji Miasto Ryszard Grobelny wskazuje, że jednym z problemów jest brak sieci przesyłowych, które mogłyby zwiększyć opłacalność OZE.
Najczęściej tam, gdzie można wybudować wiatraki albo fotowoltaikę, nie ma żadnej sieci. W polu można sobie coś wybudować, tylko że obok trzeba by wybudować domy dla kogoś, kto tą energię odbiera. To już nie jest takie łatwe. W związku z tym jednym z elementów takiej transformacji energetycznej jest to, żebyśmy potrafili produkować energię tam, gdzie ją konsumujemy
- mówił Grobelny.
Jedno z rozwiązań, które może pozwolić zaoszczędzić miliony złotych na energii, zostało zaprezentowane przez zastępcę prezydenta Konina, Pawła Adamowa. Przekonywał, że dzięki współpracy miejskich spółek miasto jest w stanie wiele zaoszczędzić.
Czyli my możemy sobie nawzajem tą energię sprzedawać. Na przykład wodociągi mogą sprzedać do Miejskiego Zakładu Komunikacji do autobusów elektrycznych albo do jakichś szkół i dzięki temu ta energia jest tańsza, bo do tej pory musieliśmy ją sprzedawać do systemu drożej, a kupowaliśmy z systemu też drożej
- podkreślił wiceprezydent Konina.
Spotkania „Forum Miast Transformacji Energetycznej” będą się odbywały przez najbliższy rok. Cykl jest finansowany przez Fundację Orlen.