NA ANTENIE: Serwis informacyjny
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Miliony zostaną w kasie miasta? Samorządy szukają sposobu na tanią energię

Publikacja: 09.04.2026 g.14:46  Aktualizacja: 09.04.2026 g.15:08 Szymon Majchrzak
Poznań
Samorządy mogą zaoszczędzić na energii – muszą tylko wiedzieć jak. W Poznaniu zastanawiają się nad tym przedstawiciele gmin z całej Polski. Trwa pierwsze spotkanie cyklu Forum Miast Transformacji Energetycznej organizowanego przez Związek Miast Polskich i Fundację Miasto.
forum miast - Wojtek Wardejn - Radio Poznań
Prezes Fundacji Miasto Ryszard Grobelny wskazuje, że jednym z problemów jest brak sieci przesyłowych, które mogłyby zwiększyć opłacalność OZE. / Fot. Wojtek Wardejn (Radio Poznań)

Spis treści:

    Prezes Fundacji Miasto Ryszard Grobelny wskazuje, że jednym z problemów jest brak sieci przesyłowych, które mogłyby zwiększyć opłacalność OZE.

    Najczęściej tam, gdzie można wybudować wiatraki albo fotowoltaikę, nie ma żadnej sieci. W polu można sobie coś wybudować, tylko że obok trzeba by wybudować domy dla kogoś, kto tą energię odbiera. To już nie jest takie łatwe. W związku z tym jednym z elementów takiej transformacji energetycznej jest to, żebyśmy potrafili produkować energię tam, gdzie ją konsumujemy

    - mówił Grobelny.

    Jedno z rozwiązań, które może pozwolić zaoszczędzić miliony złotych na energii, zostało zaprezentowane przez zastępcę prezydenta Konina, Pawła Adamowa. Przekonywał, że dzięki współpracy miejskich spółek miasto jest w stanie wiele zaoszczędzić.

    Czyli my możemy sobie nawzajem tą energię sprzedawać. Na przykład wodociągi mogą sprzedać do Miejskiego Zakładu Komunikacji do autobusów elektrycznych albo do jakichś szkół i dzięki temu ta energia jest tańsza, bo do tej pory musieliśmy ją sprzedawać do systemu drożej, a kupowaliśmy z systemu też drożej

    - podkreślił wiceprezydent Konina.

    Spotkania „Forum Miast Transformacji Energetycznej” będą się odbywały przez najbliższy rok. Cykl jest finansowany przez Fundację Orlen.

    Zdjęcie Szymon Majchrzak Szymon Majchrzak

    Przede wszystkim Poznaniak. Zajmuje się miastem i tym, co dzieje się wokół – od Mosiny, przez Suchy Las i Swarzędz. Szczególnie lubi pisać o kolei, bo do Radia najchętniej jeździłby pociągiem.

    https://radiopoznan.fm/n/JJCrG7
    KOMENTARZE 2
    wuchta wiary 09.04.2026 godz. 22:03
    OZE - sroze czyli drobi prąd, bardzo drogi, Najdroższy z możliwych. Banda cwaniaków handlujących powietrzem i naciągaczy wciskających eko- badziewie.
    Alladyn 09.04.2026 godz. 20:49
    Ale się chłop zestarzał ... o mój Boże ...