- Pierwszy rok był czasem zachowawczym - ocenia rządy następcy Stanisława Gądeckiego redaktor Michał Jóźwiak z portalu Misyjne.pl.
To nie był czas trzęsienia ziemi, tsunami w kurii czy zmian struktur kościoła poznańskiego, tylko czas obejmowania i obserwowania. Zresztą sam arcybiskup obejmując Archidiecezję Poznańską powiedział, że chce się przyglądać, obserwować, jak działa poznański lokalny kościół i dopiero później wyciągać wnioski i podejmować decyzje
- dodaje Jóźwiak.
Arcybiskup czuje się pewnie w kontaktach z mediami, ma doświadczenie radiowe - przypomina Michał Jóźwiak. W jego ocenie trudno przewidywać, jakie będą decyzje hierarchy w kolejnych miesiącach - on sam nie zapowiada zmian w strukturach kościelnych Poznania.
W ocenie redaktora Jóźwiaka ważne byłyby działania dotyczące posługi osób świeckich w Kościele czy formacji do diakonatu stałego. Inne polskie diecezje dążą do takich synodalnych rozwiązań włączających osoby świeckie - dodaje dziennikarz.
Ingres Zbigniewa Zielińskiego miał miejsce 1 maja ubiegłego roku. Z okazji rocznicy o 8.00 metropolita odprawił mszę w poznańskiej katedrze.
Hierarcha pochodzi z Gdańska - urodził się tam w 1965 roku.