NA ANTENIE: Serwis informacyjny
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Poznań przejmuje muzeum w centrum miasta. W tym roku 1,5 mln zł wsparcia

Publikacja: 13.04.2026 g.11:55  Aktualizacja: 13.04.2026 g.14:16 Jacek Butlewski
Poznań
Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 przekazane miastu Poznań. Wcześniej instytucja była pod auspicjami Samorządu Województwa Wielkopolskiego. O to, żeby muzeum było "poznańskie" w sensie właścicielskim zabiegali między innymi kombatanci protestu z 1956 roku.
przekazanie muzeum czerwiec 1956 muzeum czerwca 1956 - Wojtek Wardejn
Fot. Wojtek Wardejn

Spis treści:

    "W tym roku miasto na muzeum da półtora miliona zł, kolejny rok to kwestia uzgodnień z radnymi" - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

    Z pewnością będziemy chcieli dbać o to dziedzictwo i cieszę się, że w tak dobrym miejscu, bo w centrum miasta mieszkańcy mogą zapoznać się z pewną historią i uwarunkowaniami, które wtedy były. W Muzeum mamy szereg eksponatów

    - mówi Jaśkowiak.

    Wcześniej Muzeum Czerwca było w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości. "Docelowo ta nazwa zniknie, a muzea, które do tej pory były w strukturze WMN staną się bardziej wyraziste i samodzielne" - mówi marszałek województwa Marek Woźniak.

    Tak stanie się z Muzeum Poznańskiego Czerwca, tak będzie z muzeami, które są na Cytadeli i oczywiście wyodrębnione Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które będzie samodzielnym bytem. Takie było założenie, żeby bardziej wyraziście te placówki były odbierane i myślę, że tak się stanie

    - mówi Woźniak.

    Najważniejszym zadaniem przed muzealnikami i miastem Poznań są teraz obchody 70-lecia protestu robotników. Samorząd przekazuje miastu i budynek i sam majątek, ale też dotacje, np. na coroczny konkurs Stukot '56.

    Zdjęcie Jacek Butlewski Jacek Butlewski

    Kierownik kultury Radia Poznań. Z zaciekawieniem śledzi wszelkie ciekawe wydarzenia kulturalne - bywa na wystawach, spotkaniach czytelniczych, spektaklach i koncertach. Nagrywa krótkie filmy kulturalne, które można zobaczyć na naszym kanale YouTube.

    https://radiopoznan.fm/n/bj8Ers
    KOMENTARZE 1
    Radoslaw Pientka 13.04.2026 godz. 12:46
    W imieniu Pani Dyrektor MBWA Sylwii Erbert Hoji, zapraszam do obejrzenia wystawy w leszczynskim ratuszu fotografii Michała Kałuznego absolwenta UAP