W środę podczas mszy św. abp senior archidiecezji poznańskiej Stanisław Gądecki, przypomniał, że Polska straciła w czasie II Wojny Światowej jedną trzecią kapłanów. W Dachau zginął co drugi z uwięzionych tam księży i kleryków.
W bezmiarze otaczającego okrucieństwa wykształcił się jakiś szalony heroizm służby drugiemu, nieustający hart woli, rezygnacja z tego, co w życiu uznawało się dotąd za ważne. Rodziło się pragnienie, aby z ofiary dźwignął się nowy świat, świat miłości i dobroci
- mówił abp senior.
Przez lata oswobodzeni więźniowie pielgrzymowali do Kalisza. W 2006 r. Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła 29 kwietnia Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w okresie II wojny światowej.
Organizację obchodów powierzono diecezji kaliskiej. W Dachau przebywało ok. 200 tys. więźniów wielu narodowości. Wśród nich było prawie 1800 księży i zakonników, z których połowa zginęła. W podziemiach Narodowego Sanktuarium św. Józefa stworzona została kaplica, w której przechowywane są obozowe pamiątki.