NA ANTENIE: Strona B
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Poznań pamięta o Aleksandrze Bukowieckiej. Uroczystości w Forcie VII

Publikacja: 09.04.2026 g.15:49  Aktualizacja: 09.04.2026 g.15:58
Poznań
Działaczka niepodległościowa i społeczna Aleksandra Bukowiecka przypomniana w Poznaniu w ramach Miesiąca Pamięci Narodowej. Uroczystości odbyły się w Forcie VII, w miejscu, w którym w 1940 roku Bukowiecka została zamordowana.
Miesiąc pamięci narodowej fort VII - Wojtek Wardejn
/ Fot. Wojtek Wardejn

Spis treści:

    Pochodziła z ziemiańskiej rodziny, uczestniczyła w Powstaniu Wielkopolskim, a w czasie II wojny angażowała się w konspirację.

    "Przypominanie konkretnych postaci ma sens" - mówi przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

    Historia opowiadana z dużych liter nie zawsze przemawia, a opowiadana przez pryzmat historii konkretnej osoby i konkretnych zdarzeń bardziej trafia do wyobraźni zwłaszcza młodych ludzi. I może to opowieść o jednej osobie, ale przez to jest też o wszystkich

    - mówi Ganowicz.

    Szacuje się, że w Forcie VII śmierć poniosło 4500 ludzi. Jedną z nich była właśnie Aleksandra Bukowiecka.

    Miesiąc Pamięci Narodowej w Poznaniu jest organizowany pod patronatem Rady Miasta Poznania - zawsze w kwietniu. Celem jest przypominanie postaci, które traciły życie za polskość i patriotyczną walkę o niepodległość.

    W dzisiejszych uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe, młodzież szkolna, przedstawiciele poznańskich instytucji, samorządowcy i politycy.

    https://radiopoznan.fm/n/sMWFsk
    KOMENTARZE 0