NA ANTENIE: Rozmowy po zachodzie
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

"Katyń to symbol zbrodni". W Kaliszu wspominano zamordowanych Polaków

Publikacja: 11.04.2026 g.13:28  Aktualizacja: 11.04.2026 g.19:29 Danuta Synkiewicz
Kalisz
"Spotykamy się dziś, by oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, jednego z najtragiczniejszych i najbardziej bolesnych rozdziałów w historii naszego narodu" - mówił wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek. W ogrójcu Kościoła oo. Jezuitów w Kaliszu pod pomnikiem ofiar Katynia złożono kwiaty i zapalono znicze.
apel pamięci Katyń w kaliszu - Danuta Synkiewicz - Radio Poznań
Fot. Danuta Synkiewicz (Radio Poznań)

Spis treści:

    W Katyniu i innych miejscach kaźni zginęło ponad 220 Kaliszan. Dziś podczas apelu przywoływano ich pamięć.

    W przemówieniu wiceprezydent miasta przypomniał, że w 1940 roku najwyższe władze Związku Radzieckiego zdecydowały o straceniu 22 tysięcy polskich obywateli. 

    Katyń nie jest dla Polaków miejscem na mapie. Jest symbolem zbrodni, która przez 5 dekad była zakłamywana. Jest symbolem cierpienia rodzin, które żyły w niepewności, bólu i milczeniu

    - zaznaczył wiceprezydent.

    W uroczystościach wzięły udział władze miasta, przedstawiciele władz wojewódzkich, parlamentarzyści, służby mundurowe, organizacje kombatanckie i społeczne, Rodzina Katyńska oraz młodzież szkolna.

    Wcześniej w Kościele Garnizonowym odbyła się msza św. w intencji ojczyzny i pomordowanych polskich elit.

    Zdjęcie Danuta Synkiewicz Danuta Synkiewicz

    Reporterka w Kaliszu i Ostrowie. Zagląda także do Krotoszyna, Ostrzeszowa, Pleszewa i Kępna. Wsłuchuje się w proste ludzkie sprawy, ale też relacjonuje życie miast z ich samorządowej perspektywy. Zgłębia historię regionu, bo wciąż jest wiele do odkrycia. Miłośniczka filharmonii i teatru, sprawdza co dzieje się w galeriach sztuki i muzeach. 

    https://radiopoznan.fm/n/EnP3IQ
    KOMENTARZE 0