NA ANTENIE: Klasyka muzyczna
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Sto lat temu w Poznaniu powstała pierwsza w Polsce Klinika Ortopedyczna

Publikacja: 21.09.2023 g.09:33  Aktualizacja: 21.09.2023 g.09:35 Magdalena Konieczna
Poznań
Kiedyś piła, młotek i dłuto - teraz nowe techniki operacji i druk 3D wykorzystywany do produkcji implantów. Sto lat temu w Poznaniu powstała pierwsza w Polsce Klinika Ortopedyczna. Jej tradycje kontynuuje Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny imienia Wiktora Degi w Poznaniu. Dziś w Poznaniu obchody jubileuszu, a od jutra konferencja ortopedyczna z udziałem ponad tysiąca specjalistów z Polski i zagranicy. Na obchody ze Stanów Zjednoczonych przyjedzie między innymi prof. Maria Siemionow.
operacje skolioz szpital degi - Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im W. Degi
Zdjęcie ilustracyjne (archiwum). / Fot. Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im W. Degi

Spis treści:

    "Największym osiągnięciem ortopedii jest możliwość wszczepiania pacjentom nowych stawów biodra czy kolana" - mówi prof. Jacek Kruczyński ze Szpitala imienia Degi w Poznaniu, współorganizator obchodów.

    To jest coś takiego, co przywróciło jakość życia wielu ludziom, bo jeżeli by przyjąć, że zmiany zwyrodnieniowe są najczęstszym problemem, z którym spotykają się ortopedzi, to rozwiązanie tego problemu zmian zwyrodnieniowych, jest - można przyjąć - największym osiągnięciem. Czyli nowe stawy, które zmieniają całkowicie jakość życia chorych, którzy przed wszczepieniem stawu nie mogą chodzić, boli w dzień, boli w nocy, a po wszczepieniu chodzą sprawnie, bez bólu

     - mówi prof. Kuczyński.

    Gala o 16 w auli UAM, ale od rana delegacje będą składać kwiaty na grobach osób zasłużonych dla Poznańskich Klinik Ortopedycznych.

    Pierwsza Klinika Ortopedyczna powstała sto lat temu w ramach Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego. Stało się to dzięki staraniom profesora Ireneusza Wierzejewskiego To zapoczątkowało rozwój polskiej ortopedii związany z wprowadzeniem nowych metod terapeutycznych dla chorych ze schorzeniami narządu ruchu.

    Zdjęcie Magdalena Konieczna Magdalena Konieczna

    Na co dzień pyta Wielkopolan, jak się czują, bo na antenie Radia Poznań zajmuje się zdrowiem i tematami medycznymi. Z mikrofonem towarzyszy pacjentom i lekarzom. Informuje o nowinkach w służbie zdrowia, nowoczesnych terapiach i nowych inwestycjach w wielkopolskiej służbie zdrowia. Jest współautorką programu medycznego "Na Zdrowie" i "Klubu Starszaka", bo także sprawy starszych mieszkańców są dla niej ważne. Często można ją spotkać w sądzie, bo śledzi najważniejsze procesy sądowe. Jest także tam, gdzie tętni targowe życie Poznania, czyli na poznańskich targach.

    https://radiopoznan.fm/n/W9YIwT
    KOMENTARZE 0