NA ANTENIE: Luz blues
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Pożywienie ratuje życie. Alarmujące statystyki niedożywienia pacjentów

Publikacja: 09.04.2025 g.14:30  Aktualizacja: 09.04.2025 g.17:28 Magdalena Konieczna
Poznań
Niedożywiony pacjent nie ma sił do walki z chorobą. A statystyki są alarmujące - nawet co drugi chory przyjmowany do szpitala, ma objawy niedożywienia.
wystawa szpital - Magdalena Konieczna - Radio Poznań
Gdy jedzenie staje się terapią. Wsparcie żywieniowe szansą dla tysięcy pacjentów / Fot. Magdalena Konieczna (Radio Poznań)

Spis treści:

    W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu otwarto w środę edukacyjną wystawę pod hasłem "Oblicza wsparcia w chorobie". Pokazuje ona niełatwą codzienność pacjentów, którzy - by żyć - muszą korzystać ze wsparcia żywieniowego, czyli po prostu dostawać jedzenie przez sondę.

    Twarzą wystawy jest poseł Adrian Witczak - przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do Spraw Leczenia Żywieniowego.

    Od 2005 roku choruję na chorobę Leśniowskiego-Crohna i gdyby nie żywienie przez sondę, to po prostu nie mógłbym żyć. Żywienie przez sondę to nie tortury, to skuteczna metoda leczenia, która pozwala wielu pacjentom na normalne funkcjonowanie

    - podkreślił Adrian Witczak.

    Wystawa najpierw była pokazywana w sejmie, teraz jeździ po Polsce, by zwrócić uwagę, jak ważny jest to problem. Niedożywiony chory jest apatyczny, nie ma sił. Jedna piąta pacjentów onkologicznych umiera nie z powodu choroby podstawowej, ale w wyniku wyniszczenia organizmu spowodowanego niedożywieniem.

    - Pacjenci nie są świadomi, że niedożywienie jest chorobą - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego dr Dorota Mańkowska-Wierzbicka.

    Niedożywienie jest konsekwencją toczącej się choroby i to jest cała gama różnych jednostek chorobowych, które w swoim portfolio mają wpisane - stan zapalny. Stan zapalny w naszym organizmie wymaga większej podaży energii, większej podaży białka, a tego nie ma. 

    Wsparcia żywieniowego podczas leczenia potrzebują nie tylko pacjenci onkologiczni, ale także chorzy z problemami neurologicznymi, ciężko chore dzieci czy osoby po wypadkach. Lekarze podkreślają, że takie wsparcie powinno być elementem terapii.

    Zdjęcie Magdalena Konieczna Magdalena Konieczna

    Na co dzień pyta Wielkopolan, jak się czują, bo na antenie Radia Poznań zajmuje się zdrowiem i tematami medycznymi. Z mikrofonem towarzyszy pacjentom i lekarzom. Informuje o nowinkach w służbie zdrowia, nowoczesnych terapiach i nowych inwestycjach w wielkopolskiej służbie zdrowia. Jest współautorką programu medycznego "Na Zdrowie" i "Klubu Starszaka", bo także sprawy starszych mieszkańców są dla niej ważne. Często można ją spotkać w sądzie, bo śledzi najważniejsze procesy sądowe. Jest także tam, gdzie tętni targowe życie Poznania, czyli na poznańskich targach.

    https://radiopoznan.fm/n/jmP1Fz
    KOMENTARZE 0